Jakie dokumenty trzeba przygotować przed kupnem mieszkania?

16 marca 2023
Jakie dokumenty trzeba przygotować przed kupnem mieszkania?

Osoby, które planują zakup apartamentu, często pytają, jakie dokumenty potrzebne do aktu notarialnego kupna mieszkania muszą przygotować. Nic w tym zresztą dziwnego. Podpisanie umowy sprzedaży i zakupu mieszkania rzeczywiście jest bardzo ważnym wydarzeniem. Wielu kupujących chce się więc jak najlepiej przygotować. Możemy Cię jednak uspokoić. W przypadku kupna mieszkania formalności wcale nie są tak skomplikowane, jak może Ci się wydawać. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak przygotować się do podpisania umowy.

Jakie dokumenty przygotować przed kupnem mieszkania?

Jeśli interesuje Cię zakup nieruchomości, możesz zdecydować się na zapłacenie od razu całej kwoty lub wzięcie kredytu. Pierwsza opcja jest najwygodniejsza. Wystarczy tylko podpisać umowę i przelać pieniądze na konto sprzedającego. W przypadku kredytu hipotecznego proces ten może trwać dłużej. To, jakie dokumenty będą potrzebne, zależy od warunków uzyskiwania dochodów (czy jesteś na umowie o pracę, umowie zleceniu czy prowadzisz własną działalność gospodarczą) oraz wymogów konkretnego banku.

Jak się przygotować do podpisania aktu notarialnego?

Wiele osób zastanawia się, jakie dokumenty do notariusza przy kupnie mieszkania należy przygotować. Otóż jedyne, co musisz mieć przy sobie przy sporządzaniu aktu notarialnego, to dowód tożsamości oraz dokument przedstawiający stan cywilny. Na ogół notariusz przesyła obu stronom treść aktu notarialnego jeszcze przed spotkaniem w kancelarii. Kiedy otrzymasz dokument, pamiętaj, by dokładnie się z nim zapoznać i sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają.

Formalności po zakupie mieszkania – rynek pierwotny

Jakie są formalności po zakupie mieszkania na rynku pierwotnym? Kiedy już podpiszesz umowę kupna i sprzedaży mieszkania, pozostaje tylko dokonać zapłaty za lokal oraz uiścić opłaty notarialne. Po tym czasie jesteś już szczęśliwym posiadaczem danej nieruchomości. Nie zapominaj jednak, że w Polsce jest obowiązek meldunkowy, który obowiązuje zarówno osoby z polskim obywatelstwem, jak i obcokrajowców. Pamiętaj więc, by po wprowadzeniu się do nowego mieszkania dopilnować tych ostatnich formalności.

Po nabyciu nieruchomości niektórzy nowi właściciele decydują się na ubezpieczenie lokalu. Nie jest to oczywiście obowiązkowe, jednak polecamy się tym zainteresować. Zawsze warto być przygotowanym na nieprzewidziane okoliczności typu zalanie mieszkania, pożar czy klęski żywiołowe.

Co wziąć pod uwagę przy kupnie nieruchomości?

Osoby, które chcą zainwestować we własne cztery kąty, często zastanawiają się, kiedy kupować mieszkanie. Najbardziej opłaca się kupić apartament na etapie budowy, ponieważ masz najlepszy wybór lokali. Często możesz też liczyć na atrakcyjne zniżki. Nowe inwestycje w Wilanowie cieszą się dużą popularnością również wśród osób, które szukają mieszkania inwestycyjnego.

Duże znaczenie ma także lokalizacja. Od lat niezmiennie największą popularnością cieszą się apartamenty w stolicy – zwłaszcza te w zielonych dzielnicach. Mieszkania na sprzedaż w Wilanowie nie są tak drogie, jak na przykład na Mokotowie, a przy tym zapewniają o wiele więcej spokoju i intymności.

Podsumowanie

Jeśli planujesz wziąć kredyt na zakup mieszkania, formalności będą zależały od formy uzyskania dochodów oraz wymagań konkretnego banku. Na wizytę u notariusza należy zabrać ze sobą jedynie dowód osobisty i dokument poświadczający stan cywilny. Po wprowadzeniu się do nowego mieszkania pamiętaj o obowiązku meldunkowym i rozważ ubezpieczenie lokalu.

Wciąż nie masz pewności, na jaki apartament w Warszawie się zdecydować? Mieszkanie w Wilanowie pomoże Ci odnaleźć spokój bez rezygnowania z uroków życia w stolicy. Jest to doskonały wybór dla osób, które cenią prywatność i kontakt z naturą. Sprawdź, co przygotował deweloper w Wilanowie!

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

    separator