Cena mieszkania – czynniki, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem

16 marca 2023
Cena mieszkania – czynniki, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem

Dla osób planujących zakup nieruchomości cena mieszkania ma niewątpliwie kluczowe znaczenie. Jeśli planujesz przeprowadzkę w nowe miejsce, zrozumiałe jest, że szukasz oszczędności. Z drugiej strony, jeśli apartament jest zbyt tani, może to wzbudzać Twoje wątpliwości. Czym więc się kierować? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, od czego zależy cena mieszkania.

Lokalizacja

Oczywiste jest, że mieszkania w Warszawie będą miały inne ceny niż w mniejszych miastach. Nie zawsze jednak trzeba się tym sugerować. Średnie zarobki w stolicy rekompensują wyższy koszt apartamentu. Na ogólny koszt ma również wpływ dzielnica, a nawet osiedle, w której znajduje się nieruchomość. Mieszkania na sprzedaż w Wilanowie będą więc tańsze niż na przykład na Mokotowie.

Standard budynku

Ceny mieszkań zależą także od ogólnego standardu budynku. Ważne są tu nie tylko materiały, które zostały wykorzystane przy budowie (choć one również mają duże znaczenie). Zanim spytasz dewelopera, dlaczego cena apartamentu jest tak wysoka (lub tak niska), przyjrzyj się, ile jest lokali na jednej klatce schodowej, czy w budynku znajduje się winda i czy są udogodnienia technologii smart home.

Metraż i układ pomieszczeń

Cena nieruchomości zależy oczywiście również od tego, ile mieszkanie ma metrów kwadratowych, a także od liczby pomieszczeń. Niestety nie zawsze można znaleźć apartament o wymarzonym rozkładzie pokoi. W takiej sytuacji możesz rozważyć dobudowanie dodatkowej ściany lub – wręcz przeciwnie – wyburzenie.

Dodatkowe udogodnienia

Przy zakupie mieszkania zwróć uwagę, czy ma balkon lub dostęp do wydzielonej części podwórka. Być może apartament znajduje się na osiedlu strzeżonym. Dopytaj także, do jakich części wspólnych będziesz mieć dostęp po wprowadzeniu się do mieszkania.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Apartamenty z rynku pierwotnego są zazwyczaj droższe niż te z rynku wtórnego. Są też zwykle o wiele bardziej atrakcyjne dla kupujących – zarówno planujących przeprowadzkę, jak i inwestorów. Nie jest to jednak regułą. Mieszkanie w zabytkowej kamienicy w centrum z pewnością będzie miało o wiele wyższą cenę niż to z rynku wtórnego na obrzeżach miasta.

Od czego zależy cena mieszkania? – podsumowanie

Ile zapłacisz za zakup mieszkania w Warszawie lub innym dużym mieście? Zależy to od wielu czynników – między innymi dzielnicy, metrażu, układu pomieszczeń czy standardu budynku. Najwyższe ceny osiągają zazwyczaj apartamenty z rynku pierwotnego, choć nie jest to regułą. Sprawdź również, jakie dodatkowe udogodnienia obejmuje umowa.

Wybierając mieszkanie, z pewnością nie patrzysz wyłącznie na cenę. Dla większości osób duże znaczenie ma także komfort, dobra komunikacja z centrum czy bliskość szkół i przedszkoli. Jeśli jest to ważne także dla Ciebie, postaw na nowe inwestycje w Wilanowie. Nasze osiedle znajduje się w najbardziej zielonej dzielnicy Warszawy. Jest na etapie budowy, więc masz możliwość wybrania apartamentu o układzie, który Ci najbardziej odpowiada. Sprawdź, co przygotował dla Ciebie deweloper w Wilanowie.

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

    separator