Czy warto mieszkać na Wilanowie?

16 listopada 2022
Czy warto mieszkać na Wilanowie?

Z roku na rok coraz więcej młodych ludzi decyduje się na mieszkanie w Wilanowie. Dlaczego właśnie w tej części Warszawy? Wilanów znacznie różni się od innych dzielnic stolicy. Jeszcze do niedawna był samodzielną gminą — został włączony do Warszawy dopiero w latach pięćdziesiątych. Nawet teraz sprawia wrażenie oddzielnego miasteczka — tak bardzo daleko mu do wielkomiejskiego hałasu i pośpiechu. Według Urzędu Statystycznego jest to najbardziej atrakcyjna dzielnica w stolicy. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto mieszkać na Wilanowie.

Czy opłaca się mieszkać w Warszawie?

Nie jest żadną tajemnicą, że młodzież ze wsi i małych miasteczek coraz chętniej przeprowadza się do dużych miast. Młodzi ludzie zazwyczaj wyjeżdżają do szkoły lub na studia, a potem zostają, ponieważ mają lepsze perspektywy znalezienia pracy. Jednym z najczęstszych kierunków migracji jest z pewnością Warszawa. Jednak czy warto zamieszkać tam na stałe?

Popularny mit głosi, że życie w stolicy jest nieodpowiednie dla osób, które cenią ciszę i kontakt z naturą. Czy jest to prawda? Oczywiście, że nie. W Warszawie znajdziemy wiele terenów zielonych, zacisznych parków oraz dwa ogrody botaniczne. Co ważne, nie wszystkie części stolicy są gwarne i zatłoczone. Wiele osiedli znajduje się w spokojnych miejscach, w których nie słychać ulicznego szumu czy hałasów nocnego życia. Nie można również nie zwrócić uwagi na to, jak dobrze Warszawa jest skomunikowana z innymi częściami Polski. Z pewnością niewielu mieszkańców dużych miast może się pochwalić, że ma możliwość wyjechania pociągiem intercity czy pendolino zarówno nad morze, jak i w góry bez żadnych przesiadek.

Część sceptyków zwraca jednak uwagę na wysoki koszt życia w Warszawie. Rzeczywiście nie jest on niski w porównaniu do mniejszych miejscowości. Pamiętaj jednak, że mieszkanie w Warszawie oznacza także wyższe zarobki niż w mniejszych miejscowościach. Poza tym w tak dużym mieście o wiele łatwiej znaleźć pracę nawet w rzadkich zawodach.

Mieszkanie w Wilanowie — czy warto?

Osoby, które chcą na stałe przenieść się do Warszawy, często przeglądają oferty mieszkań na Wilanowie. Jeszcze do niedawna dzielnica ta była kojarzona głównie z luksusem. Stawiały tu domy przede wszystkim osoby bardzo majętne. Obecnie w Wilanowie powstaje coraz więcej apartamentów na osiedlach monitorowanych, których ceny nie są wysokie w porównaniu do warszawskich zarobków. Jest to więc dzielnica dla każdego, kto chce mieszkać w zacisznym miejscu o ciekawej i bogatej historii.

Architektura

Jeszcze do niedawna krajobraz dzielnicy kojarzył się przede wszystkim z bogatymi willami. Obecnie sytuacja się zmieniła. Mówiąc: mieszkanie w Wilanowie, warszawianie zazwyczaj mają na myśli nowoczesne apartamenty w 4- lub 5-piętrowych budynkach na zamkniętych osiedlach. Architektura Wilanowa jest jednak o wiele bardziej zróżnicowana, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Znajdziemy tu nie tylko duże domy jednorodzinne i apartamentowce, ale także modernistyczne bloki z czasów PRL-u.

Komunikacja

Młodzi ludzie decydują się na zakup mieszkania w Wilanowie między innymi ze względu na dobre połączenie z centrum. Na terenie dzielnicy znajduje się pętla autobusowa, z której z łatwością dojedziesz do innych części miasta. Z kolei z przystanku Wilanów 02 można się dostać trzema liniami (139, 724 i 725) do stacji metra „Wilanowska”. Przez dzielnicę przebiega także Wisłostrada oraz dwie ważne warszawskie ulice — Jana III Sobieskiego i Aleja Wilanowska.

Cisza i zieleń

Mieszkania na Wilanowie są często wybierane przez osoby, które cenią spokój i ciszę. Mieszkańcy zwracają uwagę, że typowe problemy związane z poczuciem bezpieczeństwa w Warszawie (wandalizm, zakłócanie ciszy nocnej, osoby nietrzeźwe na ulicach) występują w Wilanowie w o wiele mniejszym stopniu niż w innych dzielnicach.

Wilanów jest uznawany także za drugą najbardziej zieloną (zaraz po Żoliborzu) dzielnicę stolicy. Rzeczywiście znajdziesz tu wiele parków oraz jeden z dwóch warszawskich ogrodów botanicznych. Poza tym większość deweloperów dba o to, by nowo powstające osiedla były dobrze wkomponowane w tereny zielone.

Dostęp do kultury

Zapewne już nieraz słyszałeś/aś, że Wilanów to dzielnica o bogatej historii. Pierwsze osady na tym terenie powstały około 100 lat przed naszą erą. Przenosząc się jednak do nieco mniej odległej przeszłości, w siedemnastym wieku król Jan III Sobieski kupił wieś Milanów (jak wcześniej nazywano te tereny) i wybudował w niej rezydencję w stylu włoskim o nazwie Villa Nowa. Chociaż w czasie drugiej wojny światowej większość wyposażenia pałacu została zagrabiona, sam budynek przetrwał do naszych czasów w idealnym stanie. Obecnie rezydencja Sobieskiego, wokół której znajduje się piękny ogród, jest częstym celem wycieczek mieszkańców Warszawy oraz osób z innych części Polski.

W Wilanowie warto również zobaczyć Muzeum Plakatu, które jest pierwszą taką instytucją kultury na świecie.

W Centrum Kultury Wilanów odbywają się także regularne wystawy oraz koncerty.

Dostęp do usług i instytucji

Mówi się, że Wilanów to oddzielne miasteczko w obrębie Warszawy. Nie bez powodu. Na terenie dzielnicy jest świetny dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej, żłóbków, przedszkoli oraz szkół (publicznych i niepublicznych). Dobry dostęp do sklepów i aptek sprawia, że nie ma potrzeby planowania wyprawy do centrum na zakupy. W Wilanowie znajdziesz również kluby sportowe, które oferują zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Podsumowanie

Mieszkania w Wilanowie cieszą się niezmienną popularnością zarówno wśród młodych małżeństw, jak i inwestorów, którzy szukają nieruchomości inwestycyjnej w odpowiedniej lokalizacji. Dlaczego opłaca się kupić apartament właśnie w tej dzielnicy?

  • Ceny mieszkań w Wilanowie są o wiele niższe niż chociażby na Ochocie czy Mokotowie.
  • Jest to druga najbardziej zielona dzielnica w Warszawie.
  • Mieszkańcy uznają, że jest to spokojna i bezpieczna dzielnica.
  • Na terenie Wilanowa powstaje coraz więcej apartamentów o wysokim standardzie na nowoczesnych osiedlach.
  • Dzielnica ma dobre połączenie z centrum i innymi częściami Warszawa.
  • W Wilanowie jest dobry dostęp do sklepów, aptek, szkół, opieki medycznej i instytucji kultury.
  • W Wilanowie można znaleźć wiele ciekawych miejsc na niedzielne spacery — na obszarze dzielnicy znajduje się pałac Sobieskich, ogród botaniczny oraz Muzeum Plakatu.

Nie jesteś pewny/a, czy mieszkanie w Wilanowie jest dla Ciebie? Możesz łatwo się o tym przekonać. W jaki sposób? Zapraszamy Cię na wirtualny spacer po osiedlu Millanova. Sam(a) sprawdzisz, czy przestronne stylowe apartamenty otoczone zielenią są tym, czego szukasz. Jest to nowoczesna inwestycja dla osób, które cenią nie tylko wygodę, ale także kontakt z naturą. To idealne miejsce dla rodzin — również z dziećmi (na terenie osiedla znajduje się plac zabaw oraz miejsca odpoczynku i integracji), inwestorów oraz przedsiębiorców, szukających odpowiedniej siedziby dla swojej firmy. Znajdziesz tu również zielone alejki, rowerownie, garaż podziemny, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz strefy relaksu.

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

    separator