Jaka wielkość mieszkania jest najlepsza – Metraż dobrany do potrzeb

07 lutego 2023
Jaka wielkość mieszkania jest najlepsza – Metraż dobrany do potrzeb

Planujesz zakup nowego lokum i zastanawiasz się, czy jest coś takiego jak minimalna powierzchnia mieszkania zapewniająca komfort użytkownikom? Jaki metraż dla 4-osobowej rodziny będzie wystarczający, a jaki przypadnie do gustu parze lub singlowi? Czy da się policzyć ile powinno przypadać m2 na osobę w mieszkaniu? Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości i podpowiemy, na co zwrócić uwagę podejmując decyzję dotyczącą powierzchni mieszkania. Szukając nieruchomości, analizujemy przede wszystkim cenę i lokalizację. W naszym artykule przedstawimy Ci argumenty, dlaczego warto przeanalizować też jej wielkość.

Deweloper w Wilanowie oferuje atrakcyjne apartamenty w jednej z piękniejszych dzielnic Warszawy. Eliminuje to problem lokalizacji, ale dostępne są tutaj mieszkania o różnym układzie, wielkości i funkcjonalności. Jak wybrać więc najlepsze? Śledząc nowe inwestycje w Wilanowie, warto zauważyć, że projektanci różnicują wielkość lokali. Podobnie analizując dostępne od ręki mieszkania na sprzedaż w Wilanowie, mamy szansę zdecydować się na mniejsze lub większe powierzchnie. Czy metraż mieszkania w przeliczeniu na osobę ma znaczenie?

Jaka jest minimalna powierzchnia mieszkania na osobę?

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że nie ma złotej rady, ani przepisu mówiącego, jaka jest minimalna powierzchnia mieszkania w przeliczeniu na osoby zajmujące lokal. Tak naprawdę dużo zależy od mieszkańców. Singiel, który prowadzi aktywne życie, dużo pracuje i podróżuje, zadowoli się mikrokawalerką o wielkości 17 m2, gdyż będzie tam przychodził głównie po to, aby wyspać się przed kolejnym dniem. Z kolei osoba, która mieszka z psem, jest domatorem i pracuje z domu, lepiej będzie czuła się w dwupokojowym mieszkaniu.

Para, która spędza ze sobą każdą chwilę, bez problemu poradzi sobie na 30 m2, ale osoby, o silnych osobowościach będą potrzebowały miejsca odosobnienia i dwa pokoje będą dla nich absolutnym minimum. Wielopokoleniowa rodzina nie będzie szczęśliwa na 50 m2, a z drugiej strony może mieć trudność z kupnem większego lokalu. Podejmując decyzję o wyborze mieszkania, należy więc brać pod uwagę wiele czynników.

Jakie czynniki brać pod uwagę?

Na przykład cel kupna mieszkania. Jeśli ma to być miejsce, w którym spędzimy najbliższe kilka lub kilkanaście lat, podejmiemy decyzję, biorąc pod uwagę aktualną sytuację, potrzeby przyszłych mieszkańców i ich plany. Jednak, jeśli szukamy nieruchomości na wynajem, lepiej wtedy zainwestować w mieszkanie o wielkości 45-55 m2. Lokale mieszkalne na długo lub krótkoterminowy wynajem, które cieszą się aktualnie największym zainteresowaniem, mają zazwyczaj 45 m2 i dwa pokoje. W przypadku lokali, które chcemy sami użytkować ,czynniki, jakie wpływają na wybór metrażu to przede wszystkim:

  • liczba osób w gospodarstwie domowym,
  • styl życia mieszkańców,
  • funkcjonalny układ,
  • możliwości finansowe.

Liczba mieszkańców a budżet

Optymalna powierzchnia zależy od liczby osób, które będą zamieszkiwały lokal. Jak wspomnieliśmy, wiele zależy od osobowości osoby, jej stylu życia oraz planów na przyszłość. Singiel zainwestuje w mniejsze mieszkanie, które zapewni mu jak najlepszą funkcjonalność. Nieco trudniej jest w przypadku pary lub rodziny z dzieckiem, gdzie ważne jest zaspokojenie potrzeb wszystkich mieszkańców. Co to znaczy dokładnie? Mieszkanie musi pomieścić rzeczy dwóch osób, zapewnić miejsce na realizację dwóch różnych hobby, sposobów spędzania wolnego czasu, a często zapewnić też miejsce do odpoczynku od partnera. W sytuacji, gdy oboje lub jedno z nich pracuje z domu, dla efektywności i lepszego samopoczucia, niezbędne okazać może się biuro. Z kolei planując w przyszłości dziecko, opiekowanie się rodzicem czy babcią, warto zapewnić im dodatkowy pokój. Przydatne są też schowki na zimowe ubrania, sprzęty, odkurzacze itp.

Niestety potrzeby mieszkańców, często ograniczone są przez posiadany budżet na zakup mieszkania. Dlatego jeśli ktoś może sobie na to pozwolić, nie ogranicza go żaden limit metrażu. Singiel może mieszkać na 60 m2 i czuć się świetnie. Jednak wiele osób musi zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż każdy dodatkowy pokój to kilkadziesiąt tysięcy złotych, jakie należy dołożyć do ceny mieszkania.

Podsumowanie

Okazuje się, że przy kupnie mieszkania metraż wpływa przede wszystkim na ostateczną cenę lokalu. Singiel i para bez dziecka swobodnie poczują się w mieszkaniu do 45 m2, 3-osobowa rodzina może wybrać 3 pokoje na 55 m2, 4-osobowa powinna zainteresować się mieszkaniem 60-70 m2. Osoby ceniące wysoki standard i wielodzietne rodziny powinny przeglądać oferty mieszkań powyżej 70 m2.

Jednak ważniejszymi aspektami powinny być potrzeby przyszłych mieszkańców i funkcjonalność lokalu. To, że będzie miał dużą powierzchnię, nie oznacza, że będzie ustawny lub wygodny. Może mieć szeroki korytarz, skosy lub niskie pomieszczenia. Dlatego, jeśli szukasz ciekawie i funkcjonalnie zaprojektowanych nieruchomości, zajrzyj na:

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

    separator