Jak czytać umowę kupna mieszkania?

08 lutego 2024
Jak czytać umowę kupna mieszkania?

Wprowadzenie się do nowego lokalu poprzedza podpisanie umowy kupna mieszkania. Na co zwrócić uwagę przy jej odczytywaniu? Poprawność wszystkich danych jest tu kluczowa, jeśli dokument ma być ważny w świetle prawa. Jednak osoby, które nie mają na co dzień do czynienia z umowami kupna-sprzedaży, mogą nie wiedzieć, co w tym dokumencie jest szczególnie istotne. Przeczytaj więc nasz artykuł i sprawdź, o czym warto pamiętać przy podpisywaniu umowy notarialnej kupna mieszkania.

Umowa kupna mieszkania – kwestie prawne

Umowa kupna-sprzedaży mieszkania może być sporządzona tylko w kancelarii notarialnej. Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, nie zgadzaj się na podpisanie umowy bez aktu notarialnego – nie będzie ona ważna w świetle prawa.

Umowę sporządzi notariusz na podstawie dostarczonych przez Was dokumentów. Musi ona zawierać następujące informacje:

  • dane osobowe stron umowy (imiona i nazwiska, numery i serie dowodów osobistych, adresy zameldowania, imiona rodziców, PESEL lub NIP),
  • adres kupowanej nieruchomości,
  • powierzchnia nieruchomości,
  • kondygnacja i liczba pomieszczeń,
  • numer księgi wieczystej (jeśli istnieje).

Odczytywanie umowy kupna mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Umowę kupna-sprzedaży mieszkania odczyta przy sprzedającym i kupującym notariusz. Zwróć uwagę, czy zgadzają się Twoje dane osobowe i czy szczegóły dotyczące lokalu są zgodne ze stanem faktycznym.

Wskazówki dotyczące umów kupna mieszkania

Zanim podpiszesz umowę notarialną kupna mieszkania, pamiętaj o:

  • weryfikacji wiarygodności sprzedającego,
  • sprawdzeniu stanu prawnego nieruchomości,
  • zapoznaniu się z planem zagospodarowania przestrzennego.

W przypadku kupowania z rynku wtórnego możesz trafić na nieuczciwych sprzedających lub niejasną sytuację w kontekście praw własności nieruchomości. Żeby uniknąć problemów, warto zdecydować się na zakup nowo wybudowanych lokali, takich jak nowe inwestycje w Wilanowie.

Podsumowanie

Podpisując umowę kupna mieszkania, kluczowe jest zwrócenie uwagi na poprawność danych osobowych oraz szczegółów dotyczących nieruchomości. Umowa nusi być sporządzona notarialnie. Ważna jest także weryfikacja wiarygodności sprzedającego oraz sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Dokładne przeanalizowanie tych aspektów zapewnia bezpieczeństwo prawne i uniknięcie problemów związanych z nieruchomością. W wielu przypadkach mniej ryzykowny jest zakup mieszkań z rynku pierwotnego. Jeśli chcesz kupić mieszkanie w idealnym stanie technicznym, sprawdź, co przygotował deweloper w Wilanowie. Stawiając na nowe apartamenty, unikniesz nie tylko przedłużających się remontów, ale także kłopotów z ustaleniem stanu prawnego nieruchomości.  Mieszkania na sprzedaż w Wilanowie będą więc sprawdzoną inwestycją na lata.

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

    separator