Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania ? co to za dokument i co musisz o nim wiedzieć?

08 lutego 2024
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania ? co to za dokument i co musisz o nim wiedzieć?

Chcesz poznać niezwykle ważną kwestię dotyczącą transakcji nieruchomości? Jeżeli planujesz kupno nowego lokalu, musisz wiedzieć, co to jest protokół zdawczo-odbiorczy. Ten dokument nie bez powodu jest tak bardzo istotny zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem protokołu zdawczoodbiorczego lokalu mieszkalnego.

Co to jest protokół zdawczo-odbiorczy?

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania to nic innego jak zapis stanu nieruchomości w momencie przekazywania jej między stronami transakcji. Jest to podstawowy materiał dowodowy na wypadek przyszłych sporów, dlatego też jego prawidłowe przygotowanie jest kluczowe. Być może Cię to zaskoczy, lecz nie jest on wymagany przez polskie prawo. Warto go jednak sporządzić, ponieważ ten dokument chroni interesy Twoje i sprzedającego.

Protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości przy sprzedaży nowego mieszkania

Przy zakupie nowego mieszkania od dewelopera, sprawą zasadniczej wagi jest wykonanie protokołu zdawczo-odbiorczego nieruchomości. Bywa, że na pierwszy rzut oka wszystko wygląda idealnie, jednak szczegółowa kontrola może ujawnić pewne braki lub usterki. Jeśli takie zostaną zauważone, powinny one zostać uwzględnione w protokole.

Jak wygląda protokół zdawczo-odbiorczy?

Protokół zdawczo-odbiorczy musi zawierać:

  • imiona i nazwiska sprzedającego i kupującego (ewentualnie zdającego i odbierającego mieszkanie),
  • adres lokalu,
  • datę podpisania,
  • opis fizyczny nieruchomości (metraż, liczba pokoi),
  • dokładny opis stanu technicznego z uwzględnieniem wszystkich usterek.

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zanim podpiszesz protokół zdawczo-odbiorczy, zweryfikuj, czy wszystkie dane są zapisane poprawnie. Następnie dokładnie sprawdź nieruchomość – stan instalacji, szczelność okien, wymiary pomieszczeń itp. Możesz skorzystać także z usług specjalisty, który pomoże Ci wykryć ewentualne usterki. Wszystkie wady muszą być zawarte w protokole zdawczo-odbiorczym (najlepiej załączyć do niego zdjęcia), a sprzedający powinien określić, w jakim terminie zostaną one usunięte. Warto tego dopilnować – jeśli jakiś defekt nie zostanie uwzględniony w protokole, sprzedający nie ma obowiązku naprawienia go.

Podsumowanie

Co to jest protokół zdawczo-odbiorczy i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem? Jest to dokument, który dokładnie opisuje stan techniczny lokalu w dniu odbioru. Ważne, by sprawdzić, czy wszystkie punkty zgadzają się z rzeczywistością. Jeśli w czasie odbioru mieszkania wykryjesz jakieś wady, dopilnuj, by zostały uwzględnione w protokole.

W przypadku lokali z rynku wtórnego często można napotkać na wady ukryte, które kupujący musi naprawić z własnej kieszeni, jeśli nie zostały wykryte przed podpisaniem protokołu. Wiele osób chce tego uniknąć, więc decyduje się na apartamenty z rynku pierwotnego, na przykład na nowe inwestycje w Wilanowie. Wybierając lokale, które przygotował deweloper w Wilanowie, odbierzesz mieszkanie w idealnym stanie technicznym. Znajdują się one w trzech kameralnych budynkach na osiedlu prywatnym. Mieszkania na sprzedaż w Wilanowie są więc w sam raz dla rodzin i osób poszukujących spokoju w najbardziej zielonej dzielnicy Warszawy.

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

    separator