Mieszkanie na kredyt – jaki trzeba mieć wkład własny?

06 grudnia 2023
Mieszkanie na kredyt – jaki trzeba mieć wkład własny?

Planujesz kupić mieszkanie na kredyt? Z pewnością zadałeś sobie pytanie, ile trzeba mieć wkładu własnego. Jest to jedno z kluczowych kryteriów, które brane są pod uwagę przy ubieganiu się o kredyt mieszkaniowy. Sprawdź, ile wynosi i czy na pewno musisz go wpłacać.

Wkład własny – co warto wiedzieć?

Co to jest wkład własny? Jak pewnie się domyślasz, banki nie są chętne do udzielania kredytów, które pokryją 100% wartości nieruchomości. Wymagają więc, by kredytobiorca pokrył przynajmniej jedną dziesiątą tych kosztów. Ta zasada niestety jest sporym utrudnieniem dla osób, które chciałyby od razu wprowadzić się do nowego mieszkania, lecz nie mają jeszcze zgromadzonych oszczędności. Nic więc dziwnego, że często pada pytanie, czy można w jakiś sposób uzyskać kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego. Niestety nie ma takiej możliwości. Być może ucieszy się jednak informacja, że wkład własny niekoniecznie musi być w formie gotówki.

Jeśli planujesz budowę nowego domu, bank może potraktować jako wkład własny zakup działki lub materiałów budowlanych (o ile ich wartość spełnia minimalne wymagania procentowe). Ważne jest jednak, by zbierać wszystkie faktury i paragony. Jako wkład własny można potraktować nawet zadatek, który przelałeś do dewelopera przy podpisywaniu umowy przedwstępnej.

Częstym źródłem dochodu własnego jest darowizna od najbliższej rodziny. Nie będzie ona opodatkowana, jednak trzeba zgłosić ją do urzędu skarbowego. W przypadku darowizny od znajomego czy partnera, z którym jesteś w nieformalnym związku, niestety zapłacenie podatku będzie konieczne.

Czy na wkład własny można wziąć pożyczkę? Niestety bank nie będzie go honorował.

Ile trzeba mieć wkładu własnego, żeby wziąć kredyt na mieszkanie?

Przejdźmy teraz do kwestii, która zapewne najbardziej Cię interesuje. Ile wkładu własnego na kredyt mieszkaniowy trzeba przygotować? Minimum 10% wartości inwestycji. Nie wszystkie banki jednak zgadzają się na tak niski wkład własny. Te, które się na to godzą, wymagają najczęściej wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Z tego powodu standardem jest wpłacanie wkładu własnego w wysokości 20%.

W przypadku kredytu 2 procent, wkład własny nie może przekraczać 200 000 złotych.

Strategie oszczędzania na wkład własny do kredytu hipotecznego

Oszczędzanie jest kluczowym elementem procesu gromadzenia wkładu własnego na kredyt hipoteczny. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie konkretnych celów oszczędzania, które pomogą Ci utrzymać dyscyplinę finansową. Pamiętaj, że robiąc regularne przelewy na konto oszczędnościowe, nawet w niewielkich kwotach, możesz z czasem zapewnić sobie znaczący wkład własny.

Oprócz konsekwentnego gromadzenia oszczędności warto także skupić się na zwiększaniu swoich dochodów, na przykład poprzez inwestycje czy pracę dodatkową.

Należy również dobrze zarządzać swymi codziennymi wydatkami. Oznacza to świadome podejście do finansów, eliminowanie niepotrzebnych wydatków i unikanie zadłużenia. Ustalanie budżetu i przestrzeganie go może pomóc w kontrolowaniu wydatków i skutecznym oszczędzaniu.

Podsumowanie

Planowanie zakupu mieszkania na kredyt wymaga zgromadzenia wkładu własnego, który jest kluczowym elementem w procesie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy. Wkład własny to co najmniej 10% wartości nieruchomości, choć standardem jest 20%. Istnieją alternatywne formy wkładu własnego, takie jak wartość zakupionej działki lub materiałów budowlanych przy budowie domu, a nawet zadatek. Oszczędzanie na wkład własny to proces wymagający dyscypliny finansowej, w którym ważne jest ustalanie konkretnych celów oszczędzania, zarządzanie codziennymi wydatkami i możliwe zwiększenie dochodów.

Kredyty mieszkaniowe to częsty sposób zdobywania środków na mieszkania na sprzedaż w Wilanowie. Jest to spokojna, a zarazem dobrze skomunikowana z centrum dzielnica. Nic więc dziwnego, że wiele osób, które sprowadzają się do Warszawy, chce zamieszkać właśnie w niej. Deweloper w Wilanowie przygotował trzy komfortowe budynki na osiedlu strzeżonym, w których zapomnisz o gwarze stolicy. Nowe inwestycje w Wilanowie są otoczone przez tereny zielone, więc każdy, kto szuka spokoju, będzie mógł się zrelaksować na tarasach lub cichych alejkach spacerowych.

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

    separator