Jak dostać kredyt na mieszkanie?

06 grudnia 2023
Jak dostać kredyt na mieszkanie?

Zakup nieruchomości z własnych oszczędności jest dość sporym obciążeniem – szczególnie dla młodych małżeństw i singli. Zatem jak dostać kredyt na mieszkanie, żeby jak najszybciej zacząć cieszyć się swoimi czterema kątami? Jak pewnie się domyślasz, procedury w każdym banku nieco się różnią. Każda placówka może mieć także swoje wymagania – na przykład odnośnie wkładu własnego. Możemy jednak wskazać ogólne zasady, które ułatwią Ci zdobycie środków na pierwszy lokal. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak uzyskać kredyt na mieszkanie.

Czy warto wziąć kredyt na mieszkanie?

Zakup mieszkania za gotówkę jest bez wątpienia najwygodniejszą opcją, która nie wiąże się z koniecznością zobowiązania się na wiele lat. Niestety nie zawsze można sobie pozwolić na ten krok. Kredyt hipoteczny pozwoli Ci zyskać wymarzony lokal o wiele szybciej – nie musisz oszczędzać latami, żeby zgromadzić pełną kwotę – wystarczy, że uzbierasz wkład własny i już możesz się wprowadzać.

Przed wzięciem kredytu upewnij się jednak, że jesteś gotowy na ten krok – czy masz stabilną sytuację finansową, czy zgromadziłeś oszczędności na czarną godzinę i czy masz plan B na wypadek, gdybyś stracił na jakiś czas źródło dochodu.

Jak dostać kredyt na mieszkanie? – ogólne zasady

Jak otrzymać kredyt na mieszkanie? Poniżej przedstawiamy kryteria, które najczęściej biorą pod uwagę polskie banki.

Wkład własny

Większość banków wymaga wkładu własnego, który wynosi 20% wartości nieruchomości. Oczywiście od tej zasady są wyjątki, lecz nie będziemy się teraz w nie zagłębiać. Warto jednak zaznaczyć, że im wyższy wkład własny, tym korzystniejsze warunki kredytu.

Historia kredytowa

Bank sprawdzi Twoją historię kredytową, którą pobierze z Biura Informacji Kredytowej. Dowie się z niej, czy jesteś aktualnie zadłużony oraz czy płaciłeś wszystkie wcześniejsze raty w terminie. Jeśli w przeszłości zdarzyło Ci się spóźniać z przelewami, nie znaczy to od razu, że nie dostaniesz kredytu. Możesz mieć jednak wyższą marżę.

Co ciekawe, banki nie zawsze patrzą przychylnie na zupełny brak historii kredytowej.

Zdolność kredytowa

W najlepszej sytuacji są oczywiście osoby na umowie o pracę na czas nieokreślony. Nie znaczy to jednak, że nie dostaniesz kredytu, jeśli jesteś na umowie na czas określony lub na samozatrudnieniu. Ważne jest to, czy masz stabilne źródło dochodu.

Bank oszacuje także Twoje koszty życia, biorąc pod uwagę między innymi liczbę dzieci oraz stan cywilny. Znaczenie ma także wiek (banki najchętniej udzielają kredytu osobom przed 35. rokiem życia) i inne zobowiązania finansowe, takie jak pożyczki.

Podsumowanie

Uzyskanie kredytu na mieszkanie jest dobrym rozwiązaniem, gdy brakuje własnych oszczędności, zwłaszcza dla młodych małżeństw i singli. Jak dostać kredyt mieszkaniowy? Kluczowe aspekty, na które banki zwracają uwagę, to wkład własny (zwykle około 20% wartości nieruchomości), historia kredytowa (oceniana przez Biuro Informacji Kredytowej) oraz zdolność kredytowa, uwzględniająca stabilność dochodu, koszty życia i wiek kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny jest często wybierany przez osoby, decydujące się na mieszkania na sprzedaż w Wilanowie. Dzięki temu możesz szybko zdobyć środki na zakup wymarzonego lokalu. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na kupno za gotówkę czy na kredyt, będziesz mógł się wprowadzić już w III kwartale 2024 roku. Deweloper w Wilanowie odda wówczas do użytku trzy komfortowe budynki na prywatnym osiedlu w najbardziej zielonej dzielnicy Warszawy. Nowe inwestycje w Wilanowie to także innowacje technologii smart home oraz rozległe tereny do wypoczynku z alejkami spacerowymi i placem zabaw dla dzieci.

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

    separator