Jak uniknąć podatku od kupna mieszkania?

06 grudnia 2023
Jak uniknąć podatku od kupna mieszkania?

Kupno nieruchomości wiąże się niestety z różnymi kosztami dodatkowymi, takimi jak podatek od kupna mieszkania. Jak uniknąć płacenia podatku VAT i PCC i czy to w ogóle możliwe? W ciągu ostatnich lat weszło w życie dużo zmian dotyczących zakupu nieruchomości. Wiele osób planujących inwestycje we własne cztery kąty czuje się zagubionych i nie wie, jaki podatek powinni płacić, a jakiego nie. W naszym wpisie wyjaśnimy więc, czy płaci się podatek od kupna mieszkania i czy od tych zasad jest jakiś wyjątek.

Podatek od kupna mieszkania – ile wynosi?

Przy zakupie mieszkania należy uiścić jeden z dwóch rodzajów podatków: VAT i PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych).

Podatek VAT

Podatek VAT jest już wliczony w koszt mieszkania, więc nie musisz się kłopotać jego opłaceniem. Ile wynosi? 23% w przypadku nieruchomości większej niż 150 m kw. lub 8%, gdy nieruchomość ma mniej niż 150 m kw. Nie obowiązuje w przypadku mieszkań z rynku wtórnego.

Podatek PCC

Podatek PCC wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości. Zapłacisz go przy okazji uiszczania opłat notarialnych. Nie obowiązuje on przy zakupie nieruchomości od dewelopera.

Kto może uniknąć podatku PCC od kupna mieszkania?

Jak uniknąć PCC przy zakupie mieszkania? Niektóre osoby mogą być zwolnione z podatku, jeśli:

  • kupują mieszkanie z rynku wtórnego,
  • jest to ich pierwsze mieszkanie lub są współwłaścicielami jednego mieszkania, które uzyskali drogą dziedziczenia (ale tylko wtedy, gdy nieruchomość stanowi ich własność w mniej niż 50%).

Oczywiście jest też jeszcze prostsza droga do uniknięcia PCC.– zakup mieszkania z rynku pierwotnego, na przykład dewelopera w Wilanowie.

Czy można uniknąć podatku VAT?

Jak już pisaliśmy wyżej, podatkiem VAT nie są objęte mieszkania z rynku wtórnego. Czy jednak można uniknąć go także w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Są drogi, które pozwolą Ci ograniczyć koszty. W jaki sposób?

Jeśli planujesz zakup mieszkania inwestycyjnego, który chcesz wynajmować lokatorom, warto kupić nieruchomość nie jako osoba prywatna, lecz firma. W ten sposób możesz odliczyć wysokość podatku VAT.

Podsumowanie

Kupno nieruchomości wiąże się z dodatkowymi kosztami, w tym z podatkami takimi jak VAT i PCC. VAT, który wynosi 23% dla nieruchomości większych niż 150 m kw. lub 8% dla mniejszych, jest już wliczony w cenę mieszkania i dotyczy rynku pierwotnego. PCC, wynoszący 2% wartości rynkowej, płaci się przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego. Możliwe jest uniknięcie PCC w przypadku zakupu pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Aby uniknąć VAT przy zakupie od dewelopera, warto rozważyć zakup jako firma, co umożliwia odliczenie tego podatku przy planowanym wynajmie nieruchomości.

Stawiając na nowe inwestycje w Wilanowie nie musisz więc płacić PCC, a także możesz odliczyć podatek VAT, jeśli kupujesz nieruchomość jako firma. Bez względu na to, czy szukasz lokum dla siebie czy pod wynajem, mieszkania na sprzedaż w Wilanowie z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

    separator