Kupić czy wynająć mieszkanie – co się bardziej opłaca?

06 grudnia 2023
Kupić czy wynająć mieszkanie – co się bardziej opłaca?

Osoby przeprowadzające się „na swoje” stają często przed ważnym pytaniem: bardziej opłaca się kupić czy wynająć mieszkanie? Odpowiedź nie jest taka prosta. Z jednej strony mamy oszczędności i brak zobowiązań, a z drugiej stabilność i komfort. Zanim podejmiesz więc decyzję, przeanalizuj swoją sytuację życiową i materialną. Sprawdź nasze porównanie plusów i minusów obu wariantów.

Wynajem mieszkania – plusy i minusy

Na wynajem mieszkania decydują się często młodzi ludzie, którzy nie uzbierali jeszcze środków na wkład własny. Koszt comiesięcznego odstępnego jest zazwyczaj niższy niż rata kredytu, co daje możliwość zaoszczędzenia na zakup własnego lokalu w przyszłości. Wynajem to też rozwiązanie dla osób, które cenią sobie mobilność. Krótki okres wypowiedzenia (zazwyczaj od jednego do trzech miesięcy) to możliwość szybkiej zmiany miasta.

Jednak czy jest to dobra opcja na dłuższą metę? Nie do końca. Choć początkowo wynajem może wydawać się opłacalny, odstępne będziesz musiał płacić przez cały okres wynajmu, co w dalszej perspektywie jest o wiele droższe niż zakup własnego mieszkania. Pozorna wolność również ma swoją cenę. Wiąże się z koniecznością konsultowania z właścicielem lokalu najdrobniejszej zmiany – od przygarnięcia psa ze schroniska po wbicie gwoździa w ścianę.

Wynajmowanie mieszkania nie ma też wiele wspólnego ze spokojem i stabilizacją. Nie masz przecież gwarancji, że właściciel nie wypowie Ci umowy po kilku latach najmu, by sprzedać lokal lub udostępnić go swoim dzieciom.

Kupno mieszkania – plusy i minusy

Przede wszystkim, decydując się na zakup mieszkania, inwestujesz swoje pieniądze z myślą o przyszłości. Raty kredytu – choć czasem wysokie – prędzej czy później zakończą się zdobyciem własnej nieruchomości. W takim lokalu możesz dokonywać takich zmian, na jakie tylko masz ochotę, bez tłumaczenia się przed nikim.

Kupno mieszkania to także sposób na zyskanie dodatkowego źródła dochodu. Jeżeli posiadasz więcej niż jedno mieszkanie, wynajem drugiej nieruchomości pozwoli na uzyskanie dodatkowych środków finansowych. To rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu osobom ceniącym możliwość czerpania zysków z inwestycji.

Ten krok wiąże się jednak z dość dużą inwestycją na początek. Niestety nie każdy ma możliwość wyłożenia od razu tak wysokiej sumy. Zanim jednak zrezygnujesz z zakupu lokalu, sprawdź programy rządowe, które pomogą Ci w zdobyciu środków na pierwsze mieszkanie.

Mieszkanie w Warszawie

Bez względu na to, czy chcesz wynajmować czy kupić mieszkanie, warto poszukać dogodnej lokalizacji. Wiele osób rozważa wybór nieruchomości w Warszawie ze względu na niskie bezrobocie, wysoką płacę oraz dostęp do kultury. Niestety odstrasza ich szybkie tempo życia i miejski zgiełk. Na szczęście nie wszystkie dzielnice są głośne i zanieczyszczone. Nawet w stolicy wciąż można znaleźć spokojne miejsca pełne zieleni. Nowe inwestycje w Wilanowie są tego doskonałym przykładem. Prywatne osiedle zapewnia nie tylko ciszę, ale także bezpieczeństwo. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z życia towarzyskiego. Dzielnica jest dobrze skomunikowana z centrum, więc nie będzie problemu z dojazdem.

Co lepiej – kupić czy wynająć mieszkanie? – podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, czy lepiej kupić czy wynająć mieszkanie zależy od Twoich potrzeb oraz finansów. Poniżej przygotowaliśmy krótkie podsumowanie zalet obu opcji:

Lepiej wynająć czy kupić mieszkanie?
Plusy wynajmuPlusy kupna
niższy koszt odstępnego niż raty kredytu; możliwość szybkiej zmiany miejsca zamieszkania; zobowiązanie na krótki okres;większa stabilność i niezależność; mieszkanie może stać się inwestycją; oszczędność w dłuższej perspektywie czasowej;

Jeśli zdecydujesz się na zakup własnego mieszkania, lecz zależy Ci na łatwym dojeździe do centrum i spokojnej okolicy, sprawdź ofertę, którą przygotował deweloper w Wilanowie. Mamy komfortowe mieszkania na nowo powstającym osiedlu w najbardziej zielonej dzielnicy Warszawy. Zobacz, jakie mieszkania na sprzedaż w Wilanowie przygotowaliśmy.

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

    separator