Plany Mieszkań – Na co Zwracać Uwagę?

16 stycznia 2023
Plany Mieszkań – Na co Zwracać Uwagę?

Kupując nieruchomość na etapie budowy, warto dowiedzieć się, jak czytać symbole na planie mieszkania. Dlaczego? Wybierając mieszkanie, które zostało już wybudowane, zapewne nie będziesz mieć problemu z zaplanowaniem aranżacji wnętrza. Możesz swobodnie przejść się po lokalu, sprawdzić, gdzie są gniazdka, ile jest okien i zmierzyć, jaka jest szerokość drzwi. Na początku inwestycji niestety nie masz możliwości obejrzenia apartamentu (choć oczywiście pomocne bywają spacery wirtualne). Wszystkie te informacje znajdziesz jednak na planie mieszkania. Symbole na początku mogą się wydawać enigmatyczne, jednak szybko nauczysz się je odczytywać. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, na co zwracać uwagę przy przeglądaniu przekroju poziomego mieszkania.

Strony świata na planie mieszkania

Pierwsze, co rzuci Ci się w oczy podczas czytania planu to oznaczenie północy na projekcie. Jest to oczywiście czarna litera N nad kompasem. Do czego przyda Ci się ta wiadomość? Do lepszego zaplanowania wnętrza. Umiejscowienie kuchni od strony południowej zapewne nie będzie najlepszym pomysłem – latem nie wytrzymasz tam długo przy włączonym piekarniku. Z kolei jeśli zaplanujesz sypialnię od strony wschodniej, wstające słońce może Cię wybudzić wcześniej, niż byś tego chciał(a).

Wymiary pomieszczeń

Rzut mieszkania z wymiarami pomoże Ci już zawczasu wybrać odpowiednie meble. Sprawdzisz także, czy wymiary kuchni pozwalają na wstawienie dużego stołu i czy w salonie zmieści się kilka większych kanap. Kształt i wymiary pomieszczeń mają ogromne znaczenie przy wyborze apartamentu, w którym będzie mieszkała osoba z niepełnosprawnością. Zanim zdecydujesz się na mieszkanie, sprawdź, czy układ pomieszczeń pozwala na swobodne przemieszczanie się na wózku.

Ściany działowe i nośne

Jeśli rozważasz zmianę układu mieszkania, sprawdź, które ściany możesz wyburzyć, a których nie. Pomogą Ci w tym oznaczenia na planie mieszkania. Grube kreski wypełnione poziomymi paskami oznaczają ścianę nośną – gwarantuje ona stabilność budynku i absolutnie nie można w nią ingerować. Pozostałe ściany to ściany działowe, których zadaniem jest rozdzielanie poszczególnych pomieszczeń. W razie potrzeby możesz je wyburzyć.

Drzwi i okna

Na każdym przekroju mieszkania znajdziesz oznaczenia drzwi i okien. Na co zwrócić uwagę? Na ich szerokość oraz kierunek otwierania. Dzięki temu możesz zaplanować aranżację mieszkania w taki sposób, by nie blokowały ich meble i by był do nich dobry dostęp. Liczba i szerokość okien pozwoli Ci także oszacować, jak dobrze oświetlone będzie Twoje mieszkanie.

Oznaczenia instalacji

Warto także zwrócić uwagę na oznaczenia elektryczne a planie mieszkania. Zanim zaplanujesz aranżację, sprawdź, gdzie będą się znajdowały włączniki światła (powinien być do nich wygodny dostęp) i gniazdka elektryczne (w ich pobliżu warto ustawić urządzenia, takie jak pralka, piekarnik czy telewizor). Postaraj się, by nie były zasłonięte przez meble i inne sprzęty.

Podsumowanie

Rysunek techniczny mieszkania pomoże Ci zaplanować aranżację apartamentu, nawet jeśli jest on dopiero na etapie budowy. Czytając go, warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • rozkład pomieszczeń pod kątem kierunków świata,
  • wymiary i kształt pomieszczeń,
  • ściany działowe i nośne,
  • rozkład drzwi i okien,
  • rozmieszczenie włączników światła i gniazdek elektrycznych.

Warto przejrzeć plan mieszkania również wtedy, gdy jeszcze rozważasz zakup idealnego lokalu. Deweloper w Wilanowie przygotował apartamenty o różnych wymiarach i układach pomieszczeń, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Masz do dyspozycji:

  • dwupokojowe mieszkania na sprzedaż Wilanów,
  • mieszkania 3-pokojowe Wilanów,
  • mieszkania 4-pokojowe Wilanów.

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

    separator