Mieszkanie od developera – O co pytać?

08 grudnia 2022
Mieszkanie od developera – O co pytać?

Zapewne często słyszałeś/aś radę, by skontaktować się z deweloperem przed wyborem apartamentu. Jednak o co pytać dewelopera przy kupnie mieszkania? Najważniejsze informacje na temat inwestycji znajdziesz zapewne w Internecie, jednak warto doprecyzować niejasności. Jeśli znajdziesz na stronie firmy informacje, których nie rozumiesz, nie wahaj się skorzystać z podanego numeru kontaktowego. Przekonasz się przy okazji, jak wygląda komunikacja z usługodawcą. W naszym artykule przygotowaliśmy kilka porad, o co pytać dewelopera przed kupnem mieszkania.

Ile wynosi cena za metr kwadratowy?

Cena za metr kwadratowy zależy między innymi od jakości wykonania, jakości użytych materiałów i oczywiście lokalizacji. Mieszkania 3-pokojowe w Wilanowie będą więc nieco droższe niż te w mniej prestiżowych dzielnicach Warszawy.  Koszt warto jednak porównać z cenami innych nieruchomości z rynku pierwotnego w tej samej okolicy. Jeśli będzie znacznie wyższy – nie wahaj się spytać dewelopera, z czego wynika ta różnica.

Jakich użyto materiałów do budowy mieszkania?

Polecamy upewnić się, jakiej klasy materiałów użyto przy budowie osiedla jeszcze przed kupnem mieszkania od dewelopera. O co zapytać? Między innymi z jakiego tworzywa wykonano parapety, jakiej klasy są drzwi i okna.

Jaki będzie standard wykończenia mieszkania?

Upewnij się, czy otrzymasz mieszkanie w stanie deweloperskim czy tak zwane mieszkanie „pod klucz”. Pamiętaj jednak, że określenie „stan deweloperski” nie ma sztywnej definicji. Warto więc dopytać przedsiębiorcę o szczegóły.

Czy jest możliwość wprowadzenia zmian w układzie mieszkania?

Masz dużą rodzinę i chcesz, żeby wszystkie dzieci miały swój własny niewielki pokój, ale odpowiedni metraż mają tylko dwupokojowe mieszkania na sprzedaż w Wilanowie? Spytaj dewelopera, czy jest możliwość podzielenia jednego z pomieszczeń na kilka mniejszych. Przedsiębiorcy często zgadzają się na takie rozwiązanie, ale zależy to od etapu budowy osiedla.

Jakie będą koszty administracyjne?

Kupno mieszkania od dewelopera jest tak znaczną inwestycją, że wiele osób nie zastanawia się nad przyszłymi kosztami administracyjnymi. Warto jednak spytać, ile będzie wynosił czynsz, koszt utrzymania części wspólnych czy fundusz remontowy.

Kiedy można wprowadzić się do mieszkania?

Pamiętaj, że data zakończenia budowy osiedla nie wyznacza dnia, w którym lokale zostaną oddane do użytku. Deweloper musi jeszcze wystąpić o pozwolenie na użytkowanie i sfinalizować inne kwestie prawne.

Jak zaplanowano tereny wspólne?

Osoby, które planują kupno mieszkania od dewelopera, często skupiają się na samym lokalu. Warto jednak spytać, jak będzie wyglądać jego otoczenie – czy przewidziano place zabaw, tereny zielone, ławki na terenie osiedla i ile zaplanowano miejsc parkingowych. Upewnij się także, jakie udogodnienia znajdują się w okolicy. Deweloper w Wilanowie zapewni Ci na przykład dobry dojazd do centrum i apartament w spokojnej dzielnicy.

Jakie są warunki odstąpienia od umowy?

W umowie – tak jak w każdym tego rodzaju dokumencie – pojawi się informacja, jakie będą konsekwencje, jeśli któraś ze stron odstąpi od umowy. Warto się upewnić, jakie będą to warunki jeszcze w czasie pierwszego kontaktu z deweloperem.

Podsumowanie

Wiele osób zastanawia się, o co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera. Warto doprecyzować wszystkie kwestie, których nie rozumiesz lub które wzbudzają Twoje wątpliwości. Jeśli na przykład uważasz, że cena apartamentu jest zbyt wysoka, nie wahaj się spytać, z czego to wynika. Może się okazać, że lokal ma o wiele wyższy standard niż u konkurencji albo lokalizacja jest wyjątkowo atrakcyjna (mieszkania na sprzedaż w Wilanowie, Śródmieściu czy Wawrze będą nieco droższe niż na obrzeżach Warszawy).

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

    separator