Kupno mieszkania od developera – Kompletny poradnik

16 listopada 2022
Kupno mieszkania od developera – Kompletny poradnik

Decydując się na kupno lokalu mieszkaniowego, staje się przed wyborem: zakup mieszkania od dewelopera, a może z rynku wtórnego? Podpowiadamy, dlaczego kupno mieszkania od dewelopera jest tematem wartym uwagi i czy rynek pierwotny jest dobrym miejscem do znalezienia wymarzonego lokalu.

Idealne mieszkanie powinno spełniać potrzeby użytkownika odnośnie funkcjonalności, estetyki, lokalizacji oraz dodatkowych udogodnień. Zakup mieszkania od dewelopera jest więc poważną decyzją na długie lata. Na szczęście na rynku pierwotnym oferta mieszkań jest bardzo szeroka, a z roku na rok tylko przybywa nowych inwestycji.

Zakup mieszkania od dewelopera – czy warto?

Kupowanie mieszkania od dewelopera z rynku pierwotnego ma wiele zalet, którym nie mogą równać się lokale z rynku wtórnego.

 1. Lokal dostosowany do indywidualnych potrzeb – szukasz kawalerki, zależy Ci na dużym tarasie, a może marzysz o przestronnym apartamencie? Rynek pierwotny oferuje mieszkania w takim układzie, jakiego potrzebujesz. Często możliwe jest też przesuwanie ścian i wprowadzanie zmian zgodnie ze swoim upodobaniem.
 2. Opcja wykończenia „pod klucz” – pakiet całkowitego wykończenia mieszkania umożliwia nie tylko spersonalizowanie wnętrza, ale również komfort przeprowadzki do lokalu gotowego do zamieszkania. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu na samodzielnym poszukiwaniu firm remontowych.
 3. Niższe koszty transakcji – kupując mieszkanie od dewelopera, można zaoszczędzić na opłatach. Nie zapłacisz podatku od czynności cywilno-prawnych, ani prowizja pośrednika.
 4. Zgłaszanie usterek, nowe instalacje – mieszkania z rynku pierwotnego nie mają ukrytych wad, tak jak bywa to w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego. Jeśli nawet pojawią się jakieś usterki, można szybko je wychwycić podczas odbioru technicznego.
 5. Stan prawny – w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego stan prawny jest dobrze uregulowany. Co to oznacza? Zakup mieszkania od dewelopera nie będzie wiązał się np. z roszczeniami poprzednich lokatorów, niezgodnościami w księdze wieczystej czy sprawami spadkowymi.
 6. Dobra inwestycja – lokata kapitału w nieruchomościach to popularny sposób inwestowania pieniędzy. Świeżo wykończone mieszkanie z pewnością zaprocentuje w przyszłości np. w formie wynajmu.

Dowiedz się, jak wygląda kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku – zarówno w przypadku kredytu, jak i płatności gotówką.

Kupno mieszkania na kredyt

Zastanawiasz się, jak wygląda zakup mieszkania od dewelopera na kredyt krok po kroku? Zanim zaczniesz przeglądać apartamenty w interesującej Cię okolicy, dobrze byłoby oszacować swoje możliwości finansowe. Ustalenie budżetu pozwoli zawęzić obszar poszukiwań wymarzonego mieszkania. Jeśli planujesz zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego na kredyt, to w pierwszej kolejności należy udać się do banku lub skorzystać z usług pośrednika. W ten sposób poznasz swoją zdolność kredytową. Musisz jednak pamiętać, że cena mieszkania to nie wszystko – będziesz potrzebować funduszu na remont oraz odpowiedniej kwoty na wkład własny. Dlatego należy rozsądnie dysponować rezerwami finansowymi.

Wiesz już, na co Cię stać? Świetnie. Teraz można przejść do poszukiwań. Wybierając mieszkanie, będziesz pewnie zwracać uwagę na lokalizację, powierzchnię oraz cenę. Poszukiwania warto zacząć od przeglądnięcia ofert online, mając na uwadze, jaki deweloper jest odpowiedzialny za realizację danego projektu. To ważne, aby zyskać jak najwięcej informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję. Warto więc poświęcić nieco czasu i uwagi, aby nie żałować decyzji w przyszłości. Co należy wiedzieć?

 • doświadczenie dewelopera,
 • status prawny działki,
 • termin zakończenia inwestycji,
 • plan zagospodarowania sąsiadujących działek.

Wybierz dewelopera, który bez problemów da Ci wgląd do m.in. pozwolenia na budowę, projektu, księgi wieczystej nieruchomości, czy też sprawozdań finansowych firmy. Warto też zapoznać się z dokładnym planem budowy np. wizualizacją inwestycji. Taki wirtualny spacer proponuje np. SIVANET, inwestor realizujący osiedla w Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu.

Po wybraniu mieszkania przyszedł czas na ostateczne negocjacje. Na tym etapie możesz starać się utargować upusty, ale wiele zależy od elastyczności dewelopera. Jeśli warunki finansowe są już ustalone, to podpisywana jest umowa deweloperska, która zobowiązuje obie strony do zawarcia umowy ostatecznej. Umowa deweloperska ma formę aktu notarialnego, a jej koszty są podzielone pomiędzy kupującym a deweloperem. Następnie wpłaca się zadatek w okolicach 10% ceny, który można sfinansować z własnych środków. Płatność zazwyczaj odbywa się w formie regularnych transz po zakończeniu inwestycji lub po kolejnych etapach realizacji.

Kupno mieszkania za gotówkę

Nie chcesz brać kredytu i dysponujesz wystarczającą ilością gotówki, aby zakupić nową nieruchomość? Możesz liczyć na znacznie uproszczoną procedurę kupna mieszkania. Po oszacowaniu budżetu i znalezieniu odpowiedniego lokalu wystarczy, że podpiszesz umowę w postaci aktu notarialnego oraz dokonasz przelewu ustalonej kwoty. Nie musisz zawracać sobie głowy umową przedwstępną, czekać na decyzję banku w sprawie kredytu czy wpłacać zadatku.

Nadal jednak będziesz potrzebować pomocy notariusza w celu sporządzenia umowy. Przygotuj się również na wydatki związane z remontem lub urządzeniem mieszkania „pod klucz”. Zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić czas oraz pieniądze, które w przypadku kredytu są większe ze względu na odsetki.

Formalności zakończone, teraz czas na wyczekiwany odbiór mieszkania. To ważny moment – podczas odbioru powinien towarzysz Ci przedstawiciel dewelopera oraz zaufany budowlaniec, który fachowym okien spojrzy na techniczne szczegóły. Zwróć uwagę na takie kwestie jak:

 • wady wykonania – równe ściany, kąty proste, przygotowanie instalacji czy montaż okien,
 • zgodność standardu wykończenia z ustaleniami z umowy,
 • wymiary pokojów i metraż odpowiadający projektowi.

Pamiętaj, aby odbiór mieszkania był jak najbardziej szczegółowy – nie śpiesz się i dokładnie sprawdź wszystkie szczegóły. Jeśli wszystko jest w porządku, to pozostaje spisanie ostatecznej umowy. Twoje mieszkanie jest gotowe!

Podsumowanie

Nieważne, czy zdecydujesz się na zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę, czy skorzystać z opcji kredytu – kupno nowego lokalu jest ważną decyzją. Warto więc dobrze przemyśleć zakup i postawić na wiarygodnych oraz doświadczonych deweloperów. Jednym z nich jest deweloper Wilanów. Inwestycja Millanova to kolejne osiedle zrealizowane przez SIVANET, które jest atrakcyjną propozycją dla każdego, kto szuka mieszkania na Wilanowie. Dysponujemy wieloletnim doświadczeniem, co gwarantuje rzetelność i wysoką jakość usług. Stawiamy na połączenie unikatowego designu z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi i zaawansowaną technologią.

Chcesz dowiedzieć się, jaka jest cena mieszkania w Warszawie w dzielnicy Wilanów? Zachęcamy do kontaktu – nasi doradcy szczegółowo poinformują Cię na temat inwestycji SIVANET, odpowiadając na wszelkie pytania i wątpliwości. Mieszkania Wilanów to atrakcyjna oferta dla każdego, kto poszukuje zacisznego apartamentu w zielonej okolicy, który jednocześnie jest doskonale skomunikowany ze ścisłym centrum stolicy.

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

  separator