Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera?

06 grudnia 2023
Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera?

Kupno własnego lokalu zawsze wiąże się z ekscytacją. Nie daj się jednak ponieść emocjom i już zawczasu sprawdź, jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera. Ważne jest, by odpowiednio się do niego przygotować. To właśnie wtedy masz okazję zgłosić wszystkie wady i elementy, które są niezgodne z umową. Nic więc dziwnego, że wielu nabywców korzysta z pomocy profesjonalistów przy odbiorze mieszkania od dewelopera. Porady, które przygotowaliśmy, również pomogą Ci przygotować się do tej ważnej chwili.

Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera?

Na początku warto zaznaczyć, że odbiór nowego mieszkania od deweloperskiego to nie to samo, co przekazanie kluczy do lokalu. Odbiór techniczny odbywa się w dniu wskazanym w umowie deweloperskiej. Bierze w nim udział deweloper, nabywca (lub upoważniona przez niego osoba) i ewentualnie specjalista, który pomoże wykryć wady ukryte. Z odbiorem nie warto się śpieszyć. Przeznacz na to około dwóch godzin. Obejrzyj dokładnie cały lokal i sprawdź, czy wszystko się zgadza. Jeśli znajdziesz jakieś niedociągnięcia, dopilnuj, by zostały wpisane do protokołu – będą wtedy naprawione na koszt dewelopera.

Odbiór mieszkania od dewelopera – porady

Na odbiór mieszkania deweloperskiego najlepiej umówić się na godzinę, kiedy w lokalu będzie jeszcze naturalne światło, w którym ewentualne wady będą bardziej widoczne. Przed przybyciem na miejsce przeczytaj jeszcze raz dokładnie umowę.

Podczas odbioru zwracaj uwagę na każdy szczegół. Zweryfikuj, czy są wszystkie udogodnienia wskazane w umowie. Przy użyciu zwykłej metrówki sprawdź metraż lokalu i upewnij się, że rozkład pomieszczeń się zgadza. Przyjrzyj się dokładnie, czy ściany i podłogi są równe, a na szybach i drzwiach nie ma rys czy zabrudzeń. Jeżeli odbierasz mieszkanie zimą, sprawdź, czy kaloryfery zaczynają grzać po odkręceniu. Jeśli mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze, przyjrzyj się, czy na suficie nie ma plam i zacieków.

Odbiór nowego mieszkania od dewelopera – samodzielnie czy ze specjalistą?

W czasie odbioru mieszkania deweloperskiego poważniejsze nieścisłości możesz zauważyć od razu. Wykończenie również możesz zweryfikować samodzielnie za pomocą prostych przyrządów, takich jak miarka czy poziomica. Szczelność okien także możesz sprawdzić bez pomocy, władając kartkę papieru między ościeżnicę, a skrzydło – jeśli kartka wypadnie po zamknięciu okna, oznacza to, że jest ono nieszczelne.

Jednak jak sprawdzić, czy mieszkanie spełnia normy budowlane? Jest to dość trudne do określenia dla laika. Nabywcy czasem korzystają więc z pomocy kogoś doświadczonego – członka rodziny pracującego w budowlance lub specjalnie zatrudnionego specjalisty.

Podsumowanie

Kupno własnego mieszkania to emocjonujący moment, ale wymaga też ostrożności. Kluczowe jest dokładne sprawdzenie lokalu podczas odbioru od dewelopera. W tym czasie możesz zgłosić wszelkie niezgodności z umową. Warto też rozważyć pomoc specjalisty, by wykryć ewentualne wady ukryte. Podczas odbioru technicznego, który różni się od samego przekazania kluczy, dokładnie sprawdź mieszkanie. Sprawdź stan ścian, podłóg, okien, drzwi, a także upewnij się, czy wszystkie udogodnienia i instalacje działają poprawnie. Przydatne mogą okazać się proste narzędzia jak miarka czy poziomica. Jeśli zauważysz niedociągnięcia, upewnij się, że zostaną one odnotowane w protokole odbioru.

Żeby uniknąć problemów związanych z wykończeniem lokalu, warto wybierać mieszkania od doświadczonych deweloperów, takich jak deweloper w Wilanowie. Oferujemy przestronne i jasne lokale w najspokojniejszej dzielnicy Warszawy. Nowe inwestycje w Wilanowie to coś dla każdego, kto ceni sobie komfort i nowoczesne rozwiązania. Przy projektowaniu osiedla uwzględniliśmy technologie smart home oraz udogodnienia, takie jak ładowarki do samochodów elektrycznych czy rowerownia. Sprawdź nasze mieszkania na sprzedaż w Wilanowie i znajdź lokal swoich marzeń!

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

    separator