Ile kosztują usługi notariusza przy kupnie mieszkania?

06 grudnia 2023
Ile kosztują usługi notariusza przy kupnie mieszkania?

Jaki jest koszt notariusza przy zakupie mieszkania? Opłaty notarialne są zależne od wielu czynników i w poszczególnych kancelariach różnią się od siebie. Maksymalne stawki wskazuje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku. Możesz więc oszacować wstępnie, na jaki koszt trzeba się przygotować. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania.

Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania

Zanim odpowiemy, ile bierze notariusz przy kupnie mieszkania, warto zastanowić się, co właściwie rozumiemy przez opłaty notarialne. Jest to między innymi sporządzenie aktu notarialnego, odpis aktu notarialnego czy ewentualnie wpis w księdze wieczystej. Ile będzie Cię to kosztować?

Koszt sporządzenia aktu kupna-sprzedaży zależy od wartości nieruchomości:

wartość nieruchomościmaksymalna opłata notarialna
do 3000 zł (na przykład garaż)100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł
3000 – 10 000 zł100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł
10 000 – 30 000 zł310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 z
30 000 – 60 000 zł710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł
60 000 – 1 000 000 zł1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł
1 000 000 – 2 000 000 zł4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł
powyżej 2 000 000 zł6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł (ale nie więcej niż 10 000 zł)

Za odpis aktu sprzedaży zapłacisz maksymalnie 6 złotych za każdą rozpoczętą stronę.

Co to znaczy, że opłaty są maksymalne? Każda kancelaria notarialna ma własne stawki, które jednak nie mogą być wyższe niż te, które wskazaliśmy wyżej. Oznacza to, że w różnych biurach w tym samym mieście wysokość opłat może się od siebie różnić. Warto więc zadzwonić do przynajmniej kilku kancelarii i poprosić o wycenę. Podaną cenę możesz negocjować – zwłaszcza w przypadku bardziej kosztownej nieruchomości.

Koszt notariusza przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego

Oprócz taksy notarialnej przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego należy uwzględnić PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych), który wynosi 2% wartości nieruchomości. Nie jest to opłata notarialna w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale zazwyczaj opłacana jest właśnie w kancelarii notarialnej.

Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania z rynku pierwotnego?

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego (na przykład takiego, który ma w ofercie deweloper w Wilanowie) nie będziesz płacić PCC, lecz podatek VAT, który już jest wliczony w cenę mieszkania. Do kosztu notariusza przy zakupie mieszkania trzeba też doliczyć założenie księgi wieczystej:

  • założenie księgi wieczystej – 100 zł
  • wpis w księdze wieczystej nieruchomości – 200 zł

Ceny te są stałe i nie podlegają negocjacji.

Kto uiszcza opłaty notarialne?

Skoro wiemy już, ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania, odpowiedzmy na pytanie, po czyjej stronie są opłaty notarialne. Zazwyczaj opłaca je kupujący. Ta zasada nie jest jednak wiążąca – zdarza się, że sprzedający godzi się pokryć 50% opłat notarialnych. Przed wizytą w kancelarii ustal więc wszystkie warunki.

Podsumowanie

Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania zależą od wartości nieruchomości i różnią się w poszczególnych kancelariach, jednak nie mogą przekraczać maksymalnych stawek określonych przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 2004 roku. Koszt sporządzenia aktu kupna-sprzedaży zmienia się w zależności od wartości nieruchomości. Dodatkowe opłaty obejmują odpis aktu sprzedaży oraz założenie i wpis w księdze wieczystej. Przy zakupie z rynku wtórnego należy uwzględnić podatek PCC w wysokości 2% wartości nieruchomości, natomiast przy zakupie z rynku pierwotnego (na przykład nowe inwestycje w Wilanowie) obowiązuje podatek VAT. Warto negocjować cenę, zwłaszcza przy droższych nieruchomościach.

Jeśli planujesz zainwestować w mieszkania na sprzedaż w Wilanowie, masz duże szanse na niższe opłaty notarialne. W dużych miastach ceny są często niższe, ze względu na wysoką konkurencję. Warto jednak sprawdzić oferty kilku kancelarii.

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

    separator