Ceny mieszkań w Warszawie – ile wynoszą?

10 października 2022
Ceny mieszkań w Warszawie – ile wynoszą?

Od wielu lat cena mieszkania w Warszawie wzbudza duże zainteresowanie zarówno wśród młodych małżeństw, jak i inwestorów. Nic w tym dziwnego. Życie w stolicy jest nie tylko bardzo wygodne, ale także opłacalne. Łatwo znaleźć w niej dobrze płatną pracę w wymarzonym zawodzie, a także dobre przedszkole lub szkołę dla dziecka. W Warszawie masz również niemal nieograniczony dostęp do kultury, klubów sportowych czy ciekawych wystaw lub warsztatów. Nie jest też prawdą, że stolica jest zbyt głośnym miastem. Znajdziesz w niej wiele zielonych zakątków, w których odpoczniesz od miejskiego zgiełku. Jednak, jak wiadomo, ceny za metr w Warszawie są najwyższe w Polsce. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, ile zapłacisz na mieszkanie w 2022 roku.

Od czego zależą ceny mieszkań?

Przeglądając oferty mieszkań w Warszawie, możesz zauważyć, że różnice cen są wręcz kolosalne. Z czego wynikają? Kluczowa jest oczywiście lokalizacja. Nie chodzi tu jedynie o odległość od centrum. Liczy się także to, jak dobrze osiedle jest skomunikowane z innymi częściami miasta, jaką ma infrastrukturę i otoczenie. Jeśli dobrze znasz stolicę, zapewne wiesz, które dzielnice mają wśród mieszkańców opinie „prestiżowych”. To również ma wpływ na cenę mieszkania.

Cena apartamentów zależy także od tego, czy pochodzą z rynku pierwotnego czy wtórnego. Mogłoby się wydawać, że te pierwsze lokale są droższe. Zazwyczaj jest to prawda, jednak w Warszawie nie zawsze ta zasada się sprawdza. Tutaj lokale w starych kamienicach z duszą często osiągają znacznie wyższe ceny niż apartamenty wprost od dewelopera.

Oprócz tego duże znaczenie ma też standard budynku, jego funkcjonalność, stan techniczny oraz układ apartamentu. Na końcową cenę mają wpływ także szczegóły, na przykład kondygnacja, nasłonecznienie lokalu czy atrakcyjność wykończenia. Nie bez znaczenia są także dodatkowe udogodnienia, takie jak miejsce dla samochodów elektrycznych.

Ceny mieszkań w Warszawie

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie w 2022 roku? Trudno podać jedną kwotę, ponieważ lokale w różnych dzielnicach bardzo od siebie odbiegają. Nie można na przykład porównywać kosztu nieruchomości w najdroższym Śródmieściu i najtańszym Wawrze. Możemy za to podać średnią cenę mieszkania w stolicy – 13,3 tysiące złotych. Czy to wysoka kwota? Z jednej strony jest o wiele wyższa niż w innych metropoliach, takich jak Kraków czy Poznań. Pamiętaj jednak, że mieszkanie w stolicy wiąże się też zazwyczaj z wyższymi zarobkami, co wyrównuje wyższy koszt utrzymania. Fakt ten przekonuje co roku coraz więcej młodych osób, które masowo przeprowadzają się do Warszawy z mniejszych miejscowości.

Ceny mieszkań na Wilanowie

Jak już pisaliśmy wyżej, trudno wskazać jednoznacznie, ile kosztuje m² mieszkania w Warszawie. Dużo łatwiej będzie przedstawić ten koszt na przykładzie Wilanowa. Dlaczego właśnie tej dzielnicy? Wilanów jest bardzo często wybierany przez osoby, które chcą zamieszkać w stolicy na stałe. Jak informuje Urząd Statystyczny, jest to najatrakcyjniejsza część stolicy. Jak możesz się przekonać, jest wyjątkowo dobrze skomunikowany z resztą miasta, a klasa apartamentów jest bardzo wysoka. Za metr kwadratowy mieszkania w Wilanowie zapłacisz średnio 13 917 zł. Czy to dużo? Przekonajmy się. Porównajmy ceny w pięciu innych popularnych dzielnicach z lokalami o podobnej klasie:

dzielnicaŚródmieścieOchotaWolaMokotówUrsynówWilanów
cena za m²27 984 zł22 853 zł21 174 zł16 498 zł14 520 zł13 917 zł

Jak widzisz, koszt zakupu nieruchomości w Wilanowie nie jest tak wysoki w porównaniu z innymi dzielnicami. Co ważne, według prognoz cena ta będzie stale rosła, co jest dobrą wiadomością dla osób, które chcą kupić apartament inwestycyjny. Jest to z pewnością bardzo rozsądna inwestycja, ponieważ Wilanów cieszy się ogromną popularnością wśród osób, szukających mieszkania do wynajęcia.

Podsumowanie

Wiele osób zastanawia się, ile kosztują mieszkania w Warszawie. Ceny w poszczególnych dzielnicach bardzo się od siebie różnią. Od czego to zależy? Między innymi od odległości od centrum, klasy budynku, jakości transportu czy standardu lokalu. Średnia cena mieszkań w 2022 roku wynosiła 13,3 tysiące złotych. O wiele bardziej miarodajne jest jednak sprawdzenie ceny w konkretnej dzielnicy, w której chcemy wynająć mieszkanie (trudno porównywać koszty w Śródmieściu i Białołęce, które są bardzo skrajne). Skupmy się wiec na jednej z najpopularniejszych dzielnic — Wilanowie. Średnia cena za metr kwadratowy to 13,6 tysięcy złotych. Nie jest to dużo w porównaniu do tego, co zyskujesz:

  • mieszkanie w cichej i spokojnej części Warszawy,
  • rozległe tereny zielone,
  • dobry dojazd do innych części stolicy,
  • wiele szkół i przedszkoli,
  • luksusowe apartamenty,
  • idealne miejsce na mieszkanie inwestycyjne,
  • sąsiedztwo pałacu w Wilanowie — jednej z najczęściej odwiedzanych atrakcji Warszawy.

Chcesz sprawdzić, czy apartament w Wilanowie to coś dla Ciebie? Nie kupuj lokalu w ciemno. Wybierz się na wirtualny spacer po nowo powstającym osiedlu Millanova i przekonaj się, czy atmosfera daleka od wielkomiejskiego zgiełku jest tym, czego szukasz.

Formularz kontaktowy

Poznaj bliżej Millanovę

Zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą i przybliżymy szczegóły projektu.

    separator